En
تاریخ : شنبه 19 آبان 1397
کد 3801

فرونشست زمین و خشکی تالاب ورامین استان تهران را تهدید می کند

سرپرست فرمانداری ورامین گفت: بحران فروشست زمین و خشکی تالاب بندعلیخان شهرستان ورامین، نه فقط ورامین که کل استان تهران را تهدید می کند و مقابله با آن به عزم تمامی مسئولان استانی و کشوری نیاز دارد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین ، حسین کاغذلو در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران برگزار شد اظهار داشت: مهمترین اصل در مدیریت بحران ، داشتن شناخت کامل از نقاط ضعف و قوت مناطق است که می تواند در زمان بروز یک مشکل ، از بروز تلفات انسانی و خسارات ناشی از یک حادثه پیشگیری کند.
وی با اشاره به بروز پدیده فرونشست در دشت ورامین گفت: پدیده فرونشست مشکلی است که امروز نه تنها اراضی کشاورزی و دشت ورامین را با بحران جدی مواجه کرده که به دلیل نزدیکی شکاف های به وجود آمده با راه آهن سراسری تهران مشهد ، می تواند حوادث پیش بینی نشده ای را به همراه داشته باشد.
سرپرست فرمانداری ورامین همچنین با اشاره به خطر خشکی کامل تالاب بندعلیخان گفت: این تالاب علاوه بر اینکه زیستگاه شمار زیادی از پرندگان در فصول سرد سال است، به عنوان حائلی مهم، از پیشروی کویر جلوگیری می کند.
وی افزود: در سال های اخیر کاهش میزان بارش نزولات جوی و عدم اختصاص حق آبه از محل رودخانه شور و شیرین، این تالاب را در مرز نابودی کامل قرار داده ، اتفاقی که به بحرانی جدی برای کل استان تهران تبدیل می شود.
کاغذلو تصریح کرد: با خشک شدن این تالاب، بحران ریزگرد گریبان مناطق وسیعی از استان تهران را گرفته و بخش عظیمی از مراتع جنوب دشت ورامین که محل زمستان گذرانی دام عشایر است نابود می شود.
وی افزود: این که امروز شهرستان ورامین از داشتن سوله مدیریت بحران بی بهره است مشکلی است که باید براساس داشته ها و استفاده صحیح از امکانات موجود برطرف شود چرا که نداشتن این اماکن در زمان بروز حادثه می تواند باعث کورشدن گره بحران شود.
 
  • نوشته شده
  • در شنبه 19 آبان 1397
  • ساعت 01
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 6