En
تاریخ : شنبه 7 تير 1393
کد 103

بهانه انتقال مترو به زیر زمین ،ورامین را از نعمت مترو محروم میکند

نماینده مردم ورامین ، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی گفت : شهرداری و شورای اسلامی ورامین بدون هیچ منطق و استدلال بر زیرزمینی شدن مترو اصرار می کنند و با این عمل کار نشدنی را مقابل حق مردم قرار داده اند.


به گزارش روابط عممی فرمانداری ورامین؛ دکتر سیدحسین نقوی حسینی جلسه شورای اداری شهرستان ورامین گفت : پروژه متروی شهرستان ورامین در سال 85 به تصویب دولت نهم رسید و در ابتدا قرار بود که شرکت را ه آهن جمهوری اسلامی خدمات ریلی را به مردم مناطق قرچک ، ورامین و پیشوا ارائه نماید .

وی افزود : پس از این که بنده به عنوان نماینده مردم ورامین انتخاب شدم با مدیران وقت راه آهن جلسه ای برگزار کردم که این افراد اظهار داشتند که می خواهیم در کنار راه آهن سراسری تهران - مشهد دو خط ریل آهن دیگر به سمت مشهد ، ترکمنستان و قرقیزستان احداث کنیم و لابلای آن خدمات ریلی به این شهرستان ها ارائه نمائیم.

وی اظهار داشت :در گفته مسوولین وقت شرکت راه آهن این امر به صراحت بیان شد که اصل راه آهن است و خدماتی را که به شما می دهیم در حاشیه کار قرار دارد و ممکن است یک روز قطع شود.

وی تصریح کرد: جلسات متعددی با رئیس جمهور،معاون رئیس جمهور و سه وزیر وقت برگزار شد و اظهار گردید که شما به مردم قول مترو دادید ، این چیزی که احداث می شود راه آهن است و در اصل برای ما هم نیست .

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی افزود : با برگزاری جلسات متعدد و طی نمودن پروسه ای سه ساله ، اجرای متروی ورامین از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به مترو واگذار شد تا خدمات مترو خاص این سه شهرستان بوده و به شبکه مترو تهران متصل شود به این خاطر پیمانکار و مجری طرح مترو شد .

نقوی اظهار داشت : رئیس جمهور وقت خارج از برنامه150 میلیارد تومان اعتبار نیز برای اجرای این پروژه گذاشت و کار را به طور کامل به شرکت مترو واگذار نمود و این شرکت با انتخاب سه پیمانکار کار را با سرعت انجام داد.

نماینده مردم ورامین ، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون در حوزه شهرستان قرچک و پیشوا هیچ مشکلی نداریم و زمین ایستگاه تأمین ، پل ها و زیر سازی در حال انجام است و حتی زمین 15 هکتاری دپوی مترو نیزبا وجود تمامی مشکلات در شهرستان پیشوا تأمین گردید .

وی گفت : اجرای پروژه مترو در ورامین نیز با سرعت مناسب در حال اجرا بود تا این که شورای شهر ورامین به بهانه این که در طرح تفضیلی راه آهن از محدوده ورامین خارج می شود جلوی کار را گرفت واجازه ادامه کار به شرکت مترو را نداد.

وی افزود : جلسه ای در شورای اسلامی شهر ورامین تشکیل گردید و با حضور فرماندار پروژه مترو بار دیگر مرور شد و به اعضای شورای اسلامی وشهردار ورامین اظهار شد با توجه به این که شهرداری حتی یک ریال نیز نمی تواند از بودجه ملی جهت اجرای طرح های خود استفاده کند ، اجرای طرح تفضیلی می باید به طور کامل توسط خود شهرداری و با بودجه های خود شهر اجرا شود .

وی تأکید کرد : انتقال راه آهن از شهر ورامین پروژه ملی نیست و این خود شهرداری ورامین است که باید پروژه ای را که خود تعریف کرده اجرا نماید ، انتقال11 کیلومتر راه آهن از ورامین به یکهزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد در صورتی که از بودجه 36 میلیارد تومانی ورامین تنها 8 میلیارد صرف فعالیت های عمرانی می شود که اگر شهرداری بخواهد با این پول پروژه انتقال راه آهن را اجرا کند به 120 سال زمان نیاز دارد.

وی تصریح کرد : انتقال راه آهن از بافت ورامین فکر خوبی است اما این کار شدنی نیست و به صلاح مردم هم نمی باشد که  یک پروژه شدنی با پول را متوقف کنیم چون بناست این کار نشدنی انجام شود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی افزود : در جلسه مشترک با اعضای شورای اسلامی مطرح شود این که قرار است یک روز راه آهن از ورامین منتقل شود نباید به این منجر شود که مردم از حق مسلمشان محروم شوند که آن ها هم پذیرفتند ولی بعد از جلسه مسأله دیگری مطرح شد که مترو باید در محدوده ورامین به زیر زمین منتقل شود .

نقوی گفت : جلسه دیگری تشکیل شد و اظهار شد که شما نماینده مردم در مدیریت شهرستان هستید ولی واقعیت این است که مردم مترو می خواهند حالا چه روی زمین ، روی هوا و یا زیر زمین واقعیت این است و نباید با واقعیت جنگید ولی باز این افراد قانع نشدند.

وی افزود: شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به ما می گوید شما غاصب هستید و مسیر ما را غصب کرده اید ، راه آهن دنبال این است  پروژه متروی ورامین اجرا نشود ، این را به اعضای شورای اسلامی و شهردار ورامین گفته ایم که اگر شما نگذاشتید مترو اجرا شود و راه آهن دو خط قطار سراسری تهران – مشهد را به چهار خط تبدیل کرد دیگر هیچ وقت نمی توانید جواب مردم این شهرستان بدهید و این امر درتاریخ شهرستان باقی خواهند ماند.

وی بیان داشت: هفته گذشته جلسه ای در استانداری تهران تشکیل شد که با بحث منطقی فرماندار ورامین، راه ورود راه آهن به این پروژه بسته شد و مقرر گردید که این پروژه باید توسط مترو انجام شود ولی بازهم شهردار و شورای اسلامی شهر ورامین اصرار کرده اند که باید مترو درمنطقه ورامین زیر زمین برود و شهردار ورامین اعلام کرده که 50 درصد اعتبار مورد نیاز را هم ما می دهیم .

نقوی افزود: انتقال متروی ورامین به زیر زمین به 250 میلیارد تومان نیاز دارد حال چگونه شهرداری ورامین با 8 میلیارد اعتبارعمرانی می خواهد این پول را تأمین نماید.

نماینده مردم شهرستان های ورامین ، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:شهردار و شورای اسلامی ورامین زیر بار هیچ توضیحی نمی روند و بحث بی منطق و استدلال انتقال پروژه متروی ورامین به زیر زمین باعث شده تا اجرای کار در حوزه ورامین متوقف شود.

وی گفت : از استاندار تهران می خواهیم که به عنوان نماینده دولت در استان این موضوع را پیگیری نموده و مشکلات را حل نمایند .

وی تصریح کرد :اگر زیر زمین رفتن متروی ورامین با استدلال منطقی همراه بود قطعا تمامی مسوولین از آن حمایت می کردند، ما همگی اهل ورامین هستیم دلمان برای شهرمان می سوزد ولی این کار نشدنی است ودر تصور هیچ کس نمی گنجد و تنها اعلام آن باعث شده تا یک کار شدنی به غیر ممکن تبدیل شود و جلوی حق مردم را بگیرد.

  • نوشته شده
  • در شنبه 7 تير 1393
  • ساعت 18
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 866