En
تاریخ : دوشنبه 9 تير 1393
کد 107

تاریخچه شهر ورامین

نام شهر تاریخی ورامین در کتب مختلف به صورت ˈورˈ ،ˈورنهˈ،ˈوارناˈ،ˈوروینˈ، ˈوارمˈ و ورامین ذکر شده ‌است که شکل ورامین نام تثبت شده این شهر از قرن سوم هجری می‌باشد.


کلمه ˈرامˈ و ˈرامنˈ و نام فرشته‌ای که در بیست و یکم هر ماه به او سپرده می‌شود و ورامین یعنی شهری که بهتر از رامین می‌باشد که مولف کتاب ˈریاض العما و حیاض الفضلا در صفحه ‎ 232می‌گوید: در زمان حیات شیخ رشیدالدین حسن ابن عبدالملک ابن عبدالعزیز مسجدی، نام ورامین ،ˈرامنˈ بوده ‌است.

صاحب کتاب ˈمجالس المومنین شهر ورامین را دارالمومنین ذکر کرده ‌است و در کتاب الانساب سمعانی که در سال ‎ 555هجری تالیف شده از ورامین به عنوان شهری آباد و دارای اصحاب یمن یاد کرده ‌است.

صاحب کتاب ˈالمعجمˈ ورامین را نام شهری از ملک ری خوانده که اهالی آن همگی شیعه مذهب بوده که دارای تاریخی بسیار کهن و قدیمی و دارای آثار گوناگون تاریخی قبل و بعد از اسلام می‌باشد.

کاوش‌های اخیر صورت گرفته توسط باستانشاسان، سابقه سکونت در ورامین را به پیش از هشت هزار سال می‌رساند.

در کتاب ˈوندیدادˈ جلد اول فرگردیکم، بند ‎ 18آورده شده که چهاردهمین کشور با نزهت من -اهورامزدا- ˈوارناˈ نام دارد که زادگاه فریدون، قاتل ضحاک می‌باشد.

از طرف دیگر به استناد کتاب مقدس آریایی‌ها (اوستا) و ˈوداˈ در حدود سه هزار سال پیش از میلاد مسیح در قسمتی از سیبری آریایی‌ها پس از گذشتن از مرو و شاهرود به حوالی ورامین و ری رسیدند و در این منطقه سکونت کردند، بنابر این می‌توان گفت که ری و ورامین محل سکونت آریایی‌ها بوده‌ است.

در کتاب ˈتاریخ مردوخ ˈ آورده شده که حدود سه‌هزار سال پیش از میلاد مسیح قبایلی از ماد که از هفت قبیله آریایی تشکیل می‌شد از سیبری به ایران و سواحل خزر و نواحی ری و ورامین آمدند و قبیله‌ای که در ورامین و ری سکونت داشت ˈپارتاسنیˈ نام داشت.

آریایی‌ها در این سیر و سفر به هرجا که می‌رسیدند قعله‌ای بنا می‌کردند و در این قلعه‌ها در شب جهت جلوگیری از شبیخون دشمن آتش می‌افروختند که نام اینگونه قلعه‌ها را ˈورˈ به معنی تعلیم و حرارت می‌نامیدند که شاید ورامین نیز نام خود را از این واژه قدیمی گرفته باشد.

به عقیده نویسنده کتاب تاریخ ورامین تغییر یافته کلمه ˈوروینˈ می باشد زیرا ˈورˈ به معنی قلعه ، حرارت و گرما و ˈوینˈ به معنی جنگل، باغ و تاکستان است که وجود روستایی به نام ˈدهوینˈدر نزدیکی قلعه وارنا (قلعه ‌ایرج) دلیلی بر این مدعاست خصوصا اینکه در این روستا تاکستانهای فراوانی وجود داشته است.

در کتاب کنزالانساب نوشته علم‌الهدی جلد ششم ، ورامین را شهری دارای آثار تاریخی فراوان اعلام کرده و ˈمادام دولافوˈ جهانگرد انگلیسی در سفرنامه خود ورامین را خرابه‌های پایتخت از بین رفته یاد کرده ‌است.

به عقیده ˈسرهانری والسنˈ شرق شناس انگلیسی، ورامین شهری بسیار پهناور است که محصولات صنعتی آن نظیر چینی و سفال لعابدار آن در سراسر کشور معروف بوده و وجود دو مدرسه ˈفتحیهˈ و ˈرضویهˈ در این شهرنشان از پیشرفت علمی این شهر بوده است.

این در حالی است که از ‎152 اثر تاریخی بسیار مهم کشور، ‎4 اثر ارزشمند قلعه‌ایرج ، مسجد جامع، برج علاالدوله و امامزاده یحیی متعلق به ورامین است که اگر بی‌مهری دولتمردان رژیم‌های گذشته نبود شاید تعداد این آثار مهم بیش از این تعداد می‌بود.
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 9 تير 1393
  • ساعت 10
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 4017
عکسی برای این آلبوم ثبت نشده است.