En
تاریخ : دوشنبه 25 بهمن 1395
کد 2442

یادداشت/ انتخابات حماسه ای مستمر

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران در یادداشتی نوشت: انتخابات شکوه حضور ملتی بزرگ و مصمّم در عرصه یک رقابت پرشور سیاسی و اجتماعی است و بی تردید مناسب ترین راه برای سنجش وزن جریان های سیاسی و میزان نفوذ آنان در افکار عمومی و نهایتاً توافق بر اداره کشور براساس دیدگاه ها و خواست اکثریت ملت است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران،در ادامه یادداشت وی آمده است:
 
ساز و کارهای انتخابات در دنیا تا حدود زیادی مشابه اند. اما در ایران سایه دین و تخلّق به اخلاق الهی مسئولیت مردم، کاندیداها و مجریان و ناظران انتخابات را به مراتب بیشتر کرده است. امام راحل انتخابات را به این دلیل مهم می داند که میزانی برای رای ملت شناخته می شود و رهبری معظم انقلاب آن را حق الناس معرفی می کند، میزان بودن رای مردم و حق الناس بودن آن از زبان رهبران دینی یک کشور اهمیت موضوع انتخابات را دو چندان می سازد.
 
از نگاه بسیاری از عالمان عرصه دین و سیاست، حضور و مشارکت حداکثری مردم برای صیانت از خواسته ای عمومی جامعه اطمینان بخش است و نتیجه انتخابات پایانی برای بسیاری از مناقشه های موجود میان گروه های سیاسی رقیب است.
 
 نکته مهمی که در نظام جمهوری اسلامی باید به آن توجه داشت این است که انتخابات در جمهوری اسلامی تعیین کننده بخشی از مشروعیت سیاسی و حتی اعتقادی نظام است و بدون آن استمرار حاکمیت مشروع و قانونی دچار خدشه جدی است، اهمیت این موضوع در استقرار نهادهای سیاسی به گونه ای است که حتی در زمان جنگ و شرایط اضطرار نمی تواند کشور را از نظر نهادهای قانونی نظیر مجلس، شوراها، ریاست جمهوری و خبرگان بلاتکلیف گذاشت و حتی در صورت بروز این قبیل مشکلات، کشور هیچ لحظه نباید از نهادهای قانونی خالی باشد یا به هرحال یک نقش جایگزین موقت برای آنها پیش بینی شده است. مثلاً مجلس باید تا زمان رفع اضطرار به کار خود ادامه دهد و یا وظایف شوراها در صورت انحلال و عدم تشکیل بر عهده نماینده ارشد حاکمیت در استانها محول می گردد.
 
یک تفاوت ماهوی، انتخابات منبعث از نظام جمهوری اسلامی را با سایر انتخابات ها متفاوت می کنند و آن نفوذ زرسالاران و زورمداران یا اغواگری های رسانه های غیرمسئول در عرصه انتخابات مردم است که در قوانین جمهوری اسلامی نسبت به آنها حساسیت ویژه ای وجود دارد. 
 
خرید و فروش رای، تطمیع و یا تهدید مردم نسبت به دادن رای به افراد و جریان های خاص، و فریب و دروغ در معرفی شایستگی نامزدها و اقدامات مقامات رسمی و ذینفوذ به واسطه پست و منصب شان بر له یا علیه افراد، احزاب و کاندیداها، همه و همه در قوانین انتخاباتی ایران محکوم و عملی مجرمانه برشمرده شده است. این همه عامل تضمین سلامت انتخابات و اطمینان بخشی به مردمی است که برای انتخاب سرنوشت خود و کشورشان همواره با صلابت و اعتماد به نفس کافی در پای صندوق های رای حضور پیدا کنند.
القاء شبهه در همه انتخابات خطری بزرگ است که سلامت و صلابت انتخاباتی را که باید نمادی از همبستگی، قانونمداری و همدلی اکثریت و اقلیت در تعیین مدیران جامعه باشد. می تواند دچار خدشه های جبران ناپذیر سازد.
 
علاوه بر قوانین بازدارنده، اصلی ترین عامل کنترل در کشور ما، دین و اخلاق دینی است که بواسطه شناخت مردم از مرزهای حلال و حرام الهی بر کلیه امور سیاسی و اجتماعی و حتی اقتصادی جامعه سایه افکنده است.
 
رعایت حقوق عمومی انسان ها، توجه به شایستگی های افراد در انتخاب آنها، احساس مسئولیت شرعی، وجدانی و اخلاقی در رای دادن به کسانی که در شایستگی و امانتداری آنها اطمینان مستقیم یا بواسطه تحقیق از آگاهان حاصل است، انسانهائی که تقیّد بیشتری به آداب اخلاقی دینی دارند وادار به تامل و مراقبت بیشتری می کند. و لذا سخن رئیس جمهور محترم که نمی ارزد به خاطر انتخابات معصیت کنیم نکته بسیار جدی و حائز اهمیت است، یکبار هم امام(ره) فرموده بودند برای دنیای دیگران آخرت خود را خراب نکنید. و یا اینکه رهبری انتخابات را مظهری از مظاهر حق الناس میداند، که همه میدانیم در فرهنگ و معارف دینی ما وزن حق الناس بسیار بالاست و صد بار اگر توبه شکستی بازآی مختص به روابط بندگان با خداست و در مورد حق الناس حساب و کتاب الهی سخت و طاقت فرساست، و آیه و روایتی با صراحت اغماض خداوند از تعرض انسان ها به حق الناس را نوید نداده است.
 
پس به حکم مسلمانی باید گردن نهیم، از غیبت که از زنای با محارم در کعبه بدتر است بپرهیزیم از تخریب و سیاه نمائی و لکه دار کردن رقیبان خود اجتناب نمائیم و بدانیم که رقیبان برای کاندیداهای پیروز یکی از عوامل پیروزی و سپر بلا هستند. نگذاریم در جامعه اسلامی بدبینی، کینه توزی، خشونت، عوام فریبی و بداخلاقی رواج یابد و فضیلت های اخلاقی و انسانی بواسطه یک رقابت طبیعی که همواره کشور برای اداره خود نیازمند آن است رنگ ببازد.
 
باید بدانیم که فطرت عمومی انسان ها در جهت خداجوئی و کمال طلبی و انصاف سیر می کند، اگر می خواهیم محبوب دل های مردم شویم کافی است حسن سلوک را بیشتر کنیم و گوش شنوا برای شنیدن.
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 25 بهمن 1395
  • ساعت 13
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 349
نظرات شما
captcha refresh