En
تاریخ : يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
کد 26

شهرستان ورامین قطب مهم کشاورزی استان تهران و کشور است

فرماندار ورامین گفت: شهرستان ورامین قطب مهم کشاورزی استان تهران و کشور محسوب می شود که می تواند با تولید محصولات زراعی و دامپروری بسیاری از نیازهای استان تهران را تأمین نماید .

فرماندار ورامین گفت: شهرستان ورامین  قطب مهم کشاورزی استان تهران و کشور محسوب می شود که می تواند با تولید محصولات زراعی و دامپروری بسیاری از نیازهای استان تهران را تأمین نماید .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین؛ فرماندار ورامین در جلسه مشترک با مدیرکل جهاد کشاورزی استان تهران گفت : شهرستان ورامین با دارا بودن بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت ، قطب مهم کشاورزی استان تهران و کشور محسوب می شود که می تواند با تولید محصولات زراعی و دامپروری بسیاری از نیازهای استان تهران را تأمین نماید .

محسن خوانساری گفت: در حال حاضر به دلیل کمبود آب زراعی تنها ۳۸ هزار هکتار از این اراضی مستعد زیر کشت انواع محصولات زراعی قرار گرفته که این امر می تواند اقتصاد منطقه را تحت الشعاع قرار دهد .

وی افزود : در سال های اخیر اختصاص بخشی از حق آبه شهرستان ورامین از سد ماملو و نیز قسمتی از پساب تصفیه شده جنوب تهران به دشت ورامین بخشی از نیازهای کشاورزان این منطقه را تأمین کرده که البته این میزان نیز نتوانسته کل مشکلات کشاورزی دشت ورامین را برطرف کند.

وی اظهار داشت: اجرای طرح انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران به دشت ورامین که با حضور وزیر نیرو صورت گرفت امیدواری بسیاری را در میان کشاورزان منطقه به وجود آورده که با تدابیر دولت و اجرای کامل آن ، بخش عمده ای از مشکلات بخش کشاورزی شهرستان برطرف می شود .

وی تصریح کرد: در حال حاضر از ۳۸ هزار هکتار اراضی قابل کشت ورامین ، بیش از ۹ هزار هکتار به آبیاری تحت فشار مجهز شده اند که این امر در استفاده بهینه از آب موجود کمک شایانی کرده است .

وی از کمبود اعتبارات بخش کشاورزی شهرستان به عنوان دیگر عامل محدود کننده توسعه کشاورزی یاد کرد.

فرماندار ورامین گفت: افزایش اعتبارات ملی بخش کشاورزی شهرستان می تواند بسیاری از مشکلات کشاورزان و دامپروران به خصوص در تأمین نهاده ها را برطرف کنند.

ˈسید محمد موسویˈ مدیرکل جهاد کشاورزی استان تهران نیز گفت: کمبود آب کشاورزی یکی از مهمترین موانع توسعه کشاورزی مناطقی مانند ورامین است و باید در جهت مصرف بهینه از آب موجود به سمت توسعه آبیاری تحت فشار و نوین حرکت کرد .

وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین سیاست های دولت در بخش کشاورزی، ساماندهی بهره وری مناسب مصرف آب در بخش کشاورزی برای توسعه تولید پایدار محصولات کشاورزی است که در این بین بحث توسعه آبیاری تحت فشار و بهره وری در مصرف آب بخش کشاورزی اولویت اصلی محسوب می شود.

وی بیان داشت: برنامه ریزی های صورت گرفته می باید تا پایان برنامه پنجم توسعه، ۵۰ درصد از اراضی استان تهران به میزان۱۰۰ هزار هکتار تحت آبیاری تحت فشار قرار گیرند.

  • نوشته شده
  • در يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
  • ساعت 11
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 2278