En
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1396
کد 3481

میراث تاریخی شهرستان ورامین جاذبه ای برای حضور گردشگران است

شهرستان ورامین با بهره مندی از 400 جاذبه تاریخی، فرهنگی و ده ها روستای بکر طبیعی، ظرفیت بسیار مناسبی برای حضور گردشگران به ویژه در ایام نوروز را دارد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین، ورامین که در کتب قدیمی با عنوان «وارنا» از آن یاد شده، از قدیمی ترین مناطق استان تهران است.
از مجموع حدود 400 اثر و منطقه تاریخی شهرستان ورامین، بیش از 100 مورد آن در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده که این مهم خود یکی از جاذبه های شهرستان برای حضور گردشگران داخلی و خارجی در فصول مختلف سال از جمله ایام نوروز است.
قرار گرفتن شهر ورامین در حاشیه مسیر ترانزیتی شرق کشور، بزرگراه امام رضا (ع) و جاده اصلی قم – گرمسار نیز باعث شده تا بسیاری از مسافران نوروزی در مسیر سفر خود به مشهد مقدس در این شهرستان نیز توقفی کرده و از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی منطقه دیدن کنند.
* مسجد جامع
مسجد جامع ورامین از شاهکارهای قرن هشتم هجری قمری است که هنر کاشیکاری، گچبری، آجرکاری و خوشنویسی خطوط بنایی آن، چنان باهم ترکیب شده که درکمتر بنای تاریخی به چشم می خورد.
کار ساخت بنای مسجد توسط معمار علی قزوینی در زمان سلطان محمد خدابنده آغاز و در زمان ابوسعید به پایان رسیده است.
بکارگیری آجر برای نوشتن آیات قرآنی و آجرچینی در پیشانی ایوان جنوبی مسجد که به طرز شگفت آور یادآور نام امام علی (ع) است، راز و رمز شیعه را در جای جای مسجد نشان می دهد.
محراب گچبری شده این مسجد، خود شاهکاری دیدنی است که کمتر نظیر آن دیده می شود.
این بنا در سال ‎ 1310خورشیدی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
* برج آرامگاهی علاء الدوله
برج آرامگاهی علاء الدوله بنای منحصر بفردی است که در شمال مسجد جامع و در کنار میدان امام خمینی (ره) شهر ورامین واقع شده است.
بنای این برج که ساخت آن مربوط به سده هفتم است با ‎ 12متر ارتفاع و پنج متر ارتفاع سقف مخروطی، از نظر زاویه بندی، ترکیب آجر، کاشیکاری و خطوط کوفی بسیار زیبا و قابل توجه است.
برج آرامگاهی علاء الدوله از دو بخش تشکیل شده که بخش اول دارای بدنه مدوّری با ارتفاع 12 متر به عنوان بخش اصلی و گنبد مخروطی شکل به عنوان بخش دوم بنا که به ارتفاع 5 متر بر روی بدنه قرار گرفته است.
* بنای مقبره امامزاده یحیی
مقبره امامزاده یحیی در روستای کهنه گل(جنوب شرقی ورامین) قرار دارد که در محرم سال ‎ 707هجری قمری احداث شده است.
کاشی های شفاف و زیبای این بنا در سفرنامه بسیاری از مورخین داخلی و خارجی به عنوان یک اثر زیبا و چشم نواز موردتاکید قرار گرفته که البته بسیاری از این کاشی ها به سرقت رفته است.
در داخل صحن امامزاده یحیی شجره نامه ای وجود دارد که نسب امامزاده را به امام حسن (ع) می رساند.
* شاهزاده محمد(ع)
بنای تاریخی شاهزاده محمد(ع) هم در روستای ایجدان ورامین قرار دارد که زیارتگاهی معروف است.
بقعه آن از آجر و کاشی در زمان سلطنت ناصرالدین شاه و به فرمان امین السلطان بنا شده که مردم ورامین معجراتی به این امامزاده نسبت می دهند.
 
  • نوشته شده
  • در شنبه 26 اسفند 1396
  • ساعت 12
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 105
  • روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • ویرایش شده
  • در يکشنبه 5 فروردين 1397
  • ساعت 12
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
نظرات شما
captcha refresh