En
تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396
کد 3484

برج آرامگاهی علاءالدوله ورامین پذیرای گردشگران است

برج آرامگاهی علاء الدوله ورامین به عنوان یکی از آثار شاخص معماری استان تهران محسوب می شود که جزو نخستین آثار تاریخی ایران است که به ثبت ملی رسیده و آماده پذیرایی از گردشگران و علاقمندان به آثار تاریخی می باشد.
به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستادخدمات سفر ورامین ، سید علاء الدین حاکم ری بوده و نسب آن حضرت زین العابدین (ع) می رسد و پس از مرگ در مرکز شهر ورامین به خاک سپرده شده و بر روی مزار آن برجی را بنا کرده اند که از نظر معماری کاملا منحصر به فرد بوده و سبک معماری آن چشم نواز می باشد .
برج علاء الدوله ورامین یکی از قدیمی ترین نمونه برج های آرامگاهی کشور است که در فاصله زمانی سده هفتم هجری قمری ساخته شده است .
یکی از منحصر به فرد ترین مسائل مربوط به ساخت این برج ، تزئینات خارجی آن است که به وسیله کاشی های فیروزه ای و شمسه های آجری که از اختلاط رنگ های فیروزه ای ، لاجوردی و آجری رنگ تشکیل شده پوشیده شده است .
این برج از خارج به صورت آجری و 32 ترکی می باشد و از داخل کاملا دایره ای است .
پایه برج بر روی پایه مدور آجری بنا شده که در کل متشکل از 9 ردیف آجر است و نوک دندانه ها مماس بر دایره قاعده قرار دارد .
ارتفاع بنا از کف سردابه تا آخر آن 27 متر است ولی حرکت عمودی دندانه ها ، آن را مرتفع تر نشان میدهد .
گنبد این برج دو پوششی است ، گنبد داخلی نیمه بیضوی است و بدون واسطه بر روی بدنه واقع شده است و پوشش خارجی که آجری است به واسطه سه کنج های بدنه بر روی پرده ها و دندانه های بدنه واقع شده است .
آجر چینی گنبد خارجی به صورت معمولی و رگ چین اجرا شده و تنها در رأس ؛ ناحیه ای با طرح جناغی است که از فرو رفتگی بعضی از آجرها پدید آمده است .
در بالای سقف روزنه ای به منظور تأمین روشنایی و تهویه بنا بین سقف بیرونی و داخلی تعبیه شده است .
در قسمت غربی این برج ، کمی پائین تر از مخروط سقف دریچه ای با قوس جناغی بر روی یکی از دندانه ها ساخته شده که این دریچه ورودی پلکانی مارپیچی است در ضخامت دیوار برج ساخته شده و در فاصله بین دو پوش گنبد ختم می شود .
در زیر اتاق برج سردابه ای وجود دارد که پائین تر از سطح زمین واقع شده است که از نظر نقشه ، دارای طرح چالیپا است و داخل دایره سطح قرار گرفته است .
ارتفاع این سردابه 192 سانتی متر است .
برج آرامگاهی علاء الدوله در ضلع جنوبی میدان امام (ره) ورامین واقع شده و همواره پذیرای بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی می باشد.
این اثر منحصر به فرد تاریخی در تاریخ 15/10/1310 به شماره 175در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 28 اسفند 1396
  • ساعت 12
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 116