En
تاریخ : سه شنبه 25 ارديبهشت 1397
کد 3510

دام های سنگین ژنومیک و موادژنتیکی دام کشور به خارج صادر می شود

وزیر جهاد کشاورزی از صادرات دام های سنگین ژنومیک و موادژنتیکی این دام ها به خارج از کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین ، محمود حجتی در حاشیه افتتاح مجتمع تولید دام سبک در شهرستان ورامین که با حضور فرماندار شهرستان ورامین برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت : امروز کشور در صنعت دامپروری و تولید دام سنگین با برخورداری از مزارع نمونه و کشت و صنعت های به روز ، از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار است و بسیاری از واحدهای تولیدی کشور با دامداری های صنعتی آمریکا ، کانادا و اروپا رقابت می کنند.
وی اظهار کرد: با اقدامات موثری که در حوزه دامپروری صورت گرفته ، وضعیت تولید گوشت دام سنگین به نقطه قابل قبولی در کشور رسیده و تلاش برای توسعه فعالیت های تولیدی و تأمین نیازهای داخلی ادامه دارد.
وی گفت : در حال حاضرفعالیت های اصلاح نژاد در دام سنگین باعث شده تا نژادهای فوق العاده خوبی در کشور تولید شود و با پشت سر گذاشتن مراحل اولیه ، صادرات دام های ژنومیک و مواد ژنتیکی این دام ها به کشورهای منطقه انجام شود.
حجتی افزود : با توجه به مشکلات مرتع و وجود دامداری های سنتی ، تا کنون تولید دام سبک اقتصادی نبوده و گذر از شیوه های قدیمی و حرکت به سمت دامداری علمی می تواند تولید گوسفند و بز برای تأمین گوشت و شیر را با صرفه کند.
وی بیان کرد : در حال حاضر نژادهای اصلاح شده دام سبک هر سال 3 بار زایش داشته و وزن لاشه آن 40 تا 50 کیلو افزایش می یابد که این میزان در مقایسه با نژادهای بومی از رشد قابل قبولی برخوردار شده و تولید دام سبک را اقتصادی کرده است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت : تولید دام سبک در بخش شیر و گوشت با ارزش افزوده بیشتری برخوردار است به گونه ای که شیر گوسفند 3 برابر و قیمت شیر بز دو برابر قیمت شیر گوساله از سوی کارخانجات لبنیات خریداری می شود.
وی همچنین با اشاره به اقتصادی بودن تولید شتر ، نرخ خرید شیر شتر را 14 هزار تومان و ده برابر قیمت خرید شیر گوساله اعلام کرد.
وی تأکید کرد: حرکت به سمت دامپروری نوین و تولید دام های سبک اصلاح نژاد شده باعث می شود تا درآمد خانواده های روستایی افازیش یافته و نیاز کشور به گوشت دام سبک برطرف شود.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 25 ارديبهشت 1397
  • ساعت 15
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 91