En
تاریخ : پنجشنبه 13 دي 1397
کد 3904

آب انبار قدیمی روستای قلعه بلند ورامین ثبت ملی شد

رئیس دفتر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورامین از ثبت آب انبار قدیمی روستای قلعه بلند این شهرستان در فهرست آثار ملی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین ، ژیلا خدادادی گفت : آب انبار قدیمی روستای قلعه بلند از توابع بخش جوادآباد ورامین ، یکی از مهترین آثار به جای مانده از اواخر دوران قاجاریه است که در تأمین آب اهالی این روستا که در آن زمان از رونق بسیاری برخوردار بود ، نقش به سزایی ایفا می کرد.
وی افزود : این بنای مهم تاریخی طی سال های گذشته با اعتبارات تخصیص یافته از سوی میراث فرهنگی استان تهران ، مرمت و بازسازی شد و با فراهم شدن شرایط و زیرساخت ها ، پیشنهاد ثبت آن در آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی ارائه گردید.
وی اظهار داشت : زمانی که یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت می شود ، حفاظت از آن قانونمند شده و درصورت تعرض به حریم آن ، در مراجع قضایی می توان طرح شکایت کرد ضمن این که اعتبارات مرمت و بازسازی را می توان در این آثارنیز هزینه کرد.
خدادادی تصریح کرد: با ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ، تعداد آثار تاریخی شهرستان که در سیاهه آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند ، به 78 اثر رسید.
وی تعداد آثار و محوطه های تاریخی شهرستان ورامین را بیش از 400 اثر اعلام کرد.
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 13 دي 1397
  • ساعت 11
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 40