En
تاریخ : سه شنبه 21 خرداد 1398
کد 4289

یک هزار نفر در حوزه صنایع دستی ورامین مشغول به کار می باشند

رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورامین گفت : یک هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه تولید و عرضه صنایع دستی ورامین مشغول به کار می باشند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین، ژیلا خدادادی به مناسبت روز جهانی صنایع دستی گفت: فعالیت در عرصه تولید صنایع دستی، یکی از راه های توسعه اشتغال پایدار در جامعه و نیز رونق اقتصادی هر منطقه در سایه توسعه صنعت گردشگری است و شهرستان ورامین با داشتن هنرمندانی به نام، می توان در این عرصه جایگاه قابل قبول در استان تهران داشته باشد.
وی افزود: هر چند که به آثار و صنایعی که تمام مراحل ساخت آنها توسط دست و ابزارهای دستی انجام می شود و برگرفته از فرهنگ و هنر و بینش و ذوق مردم هر منطقه است، صنایع دستی می گویند ولی باید توجه داشت هر اثر یا صنعتی را به راحتی نمی توان در زمره صنایع دستی قرار داد و برای قرار گرفتن در این زمره می باید از ویژگی هایی برخوردار باشد.
وی  نقش فرهنگی و هویت بخشی به یک ملت ،عدم نیاز به سرمایه گذاری کلان در مقایسه با سایر رشته های صنعتی، قابلیت ایجاد و توسعه در مناطق مختلف،سهولت در ایجاد مراکز تولید، دارا بودن ارزش افزوده زیاد در مقایسه با صنایع دیگر، خودکفا و متکی به مواد اولیه داخلی، کمک به رشد و توسعه اقتصادی و داشتن زمینه های مناسب جهت صادرات را از ویژگی های منحصر به فرد صنایع دستی یاد کرد.
خدادادی گفت: کارگاههای شیشه گری , سفالگری و مصنوعات سنگی ورامین از دیرباز به صورت فعال و پویا به تولید پرداخته و هم اکنون نیز از جمله فعالیت های چشمگیر شهرستان به حساب می آیند ضمن این که رشته های معرق ،منبت، سفالگری، سبد بافی، قالی بافی، گلیم باقی و کار بر روی چرم از جمله رشته های رایج صنایع دستی در شهرستان ورامین می باشند.
وی با بیان این که یک هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به صورت انفرادی و کارگاهی نسبت به تولید و عرضه محصولات صنایع دستی اقدام می کنند اظهار داشت: هم اکنون 25 کارگاه صنایع دستی فعال در شهرستان ورامین به تولید صنایع دستی مشغول می باشند که محصولات 4 کارگاه در حوزه شیشه، بلور، معرق سنگ و چرم به کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق صادر می شود.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 21 خرداد 1398
  • ساعت 09
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 61