En
تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد 1398
کد 4293

سند توسعه شهرستان ورامین تدوین شد

فرماندار شهرستان ورامین گفت: سند توسعه این شهرستان توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تدوین و ابلاغ شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین،حسین کاغذلو در جمع خبرنگاران گفت: تدوین سند توسعه استان تهران با بُرش شهرستانی، یکی از اقدامات مؤثر سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران است که افق فعالیت‌های شهرستان را تا سال ۱۴۰۰ روشن می‌کند و چشم انداز روشنی پیش مسئولان برای دست یابی به توسعه پایدار قرار می‌دهد.
وی در بیان خلاصه‌ای از این سند گفت: بر اساس آمار جمع آوری شده، شهرستان ورامین با ۲ بخش مرکزی، ۲ شهر ،۱۶۰ پارچه آبادی و دهستان، از ۲۳۰ هزار و ۴۷۲ نفر جمعیت شهری و ۵۳ هزا ۲۵۵ هزار نفر جمعیت روستایی برخوردار بوده و نرخ بیکاری آن ۸.۶ درصد است.
وی افزود: در حوزه صنعت، ورامبن دارای یک هزار و ۹۷۴ واحد صنفی تولیدی، یک هزار و ۹۲۳ واحد صنفی فنی، ۵ هزار و ۶۳۰ واحد صنفی توزیعی و ۲ هزار و ۳۷۴ واحد صنفی خدماتی است که اشتغال بخش صنعت ۶ هزار نفر، بخش تجارت ۲۲ هزار و ۸۷۵ نفر، بخش فرش یک هزار و ۷۸۰ نفر و بخش معدن ۷۳ نفر است.
کاغذلو افزود: در بخش آموزش و پرورش، ورامین دارای ۵۳ هزار و ۴۴۸ دانش آموز، ۱۷۲ مدرسه دولتی، ۵۷ مدرسه غیر دولتی و ۲ هزار و ۷۴۵ نفر پرسنل است.
وی تصریح کرد: در حوزه بهداشت، این شهرستان دارای ۴۳ خانه بهداشت، ۶ مرکز بهداشت روستایی، ۹ مرکز بهداشت شهری، ۴۱ پزشک عمومی، ۲ بیمارستان فعال و ۴۱۰ تخت ثابت است.
فرماندار ورامین افزود: در حوزه کشاورزی و دامپروری، ورامین ۹۱ هزار و ۵۳۲ هکتار مرتع، ۳۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی زیر کشت رفته، یک هزار و ۴۷۶ دامداری، ۵۰ واحد زنبورداری، ۸۲ مرغداری، ۵۵ واحد صنایع تبدیلی، ۶۵ مرکز پرورش ماهی، ۳۳۳ واحد گلخانه و ۳ مرکز پرورش قارچ برخوردار است که سالانه ۸۶۴ هزار قطعه ماهی زینتی، ۱۱ هزار تن گوشت قرمز و ۸ تن مرغ تولید می‌کند.
وی پیشران‌های توسعه شهرستان ورامین را بر اساس سند توسعه شهرستان شامل توسعه کویرنوردی، احداث متروی تهران- قرچک- ورامین، احداث جاده آنتنی جوادآباد به محور قم – گرمسار و احیای تالاب بندعلیخان اعلام کرد.
کاغذلو با اشاره به چشم انداز توسعه شهرستان ورامین تا سال ۱۴۰۰ در حوزه امور اجتماعی و فرهنگی گفت: احداث ۷ خانه بهداشت روستایی، احداث ۱۲ مرکز جاعه سلامت شهری، افزایش ۳۰۰ تخت بیمارستانی، تخریب و بازسازی ۵ باب مدرسه، اجرای ۳۸ مورد مقاوم سازی مدارس، بهبود تراکم دانش آموزی از ۲۸ نفر به ۲۴ نفر، بهبود سرانه فضای ورزشی مدارس از ۰.۰۶ متر مربع به ۰.۱۸ متر مربع، تجهیز ۳۰ باب اماکن روستایی و احداث ۳۳ خانه ورزش روستایی از جمله فعالیت‌های توسعه‌ای شهرستان در حوزه اجتماعی و فرهنگی است.
وی از تصفیه ۳۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز، کاهش هدررفت آب از ۳۴ به ۲۹ درصد، توسعه شبکه فاضلاب از ۵۸ کیلومتر به ۱۹۳ کیلومتر، جمع آوری ۱۰ میلیون مترمکعب آب‌های سطحی، توسعه مخازن ذخیره آب از ۴۱ هزار به ۶۶ هزار مترمکعب به عنوان اهداف توسعه شهرستان تا سال ۱۴۰۰ در بخش آب و فاضلاب یاد کرد.
فرماندار ورامین گفت: در بخش کشاورزی افزایش تولید آبزیان از ۱۴۹ به ۴۱۰ تن، توسعه گلخانه از ۳۹ هکتار به ۲ هزار و ۳۹ هکتار، افزایش تولید محصولات باغی از ۱۰ هزار و ۲۴۱ تن به ۱۱ هزار و ۳۰۷ تن، افزایش تولیدات دام و طیور از ۱۵۰ هزار و ۳۶۸ تن به ۱۹۸ هزار و ۲۰۰ تن، افزایش تولید محصولات زراعی از ۵۳۱ هزار و ۷۸۲ تن به ۵۶۱ هزار و ۷۰۷ تن به عنوان اهداف حوزه تولید محصولات کشاورزی تا سال ۱۴۰۰ یاد کرد.
وی افزود: در حوزه امور تولیدات شهرستان ورامین، تهیه نقشه کاداسترا کشاورزی از ۵۵ هزار به ۶۸ هزار و ۱۸۰ هکتار و تهیه نقشه کاداستر منابع طبیعی به میزان ۱۲۳ هزار و ۱۶۷ هکتار از دیگر برنامه‌های توسعه شهرستان تا سال ۱۴۰۰ است.
کاغذلو گفت: افزایش تعداد مشترکان گاز شهری از ۴۳ هزار و مشترکان روستایی از ۳۱۹ به ۴۳ هزار و ۴۰۱، افزایش راه‌های روستای از ۲۶۶ کیلومتر به ۲۸۴ کیلومتر و مقاوم سازی ۱۰ هزار و ۶۸۷ مسکن روستایی و رسیدن به ۵ هزار و ۳۴۳ واحد از دیگر اهداف برنامه توسعه شهرستان ورامین تا سال ۱۴۰۰ است.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 22 خرداد 1398
  • ساعت 09
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 11