En
تاریخ : دوشنبه 17 تير 1398
کد 4374

دهیاران به سمت احداث و راه اندازی کتابخانه حرکت کنند

فرماندار شهرستان ورامین از دهیاران خواست تا پس از انجام فعالیت های عمرانی و تأمین زیرساخت های توسعه، به سمت احداث و راه اندازی کتابخانه های عمومی برای ارتفاء فرهنگ جامعه روستایی حرکت کنند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ورامین ، حسین کاغذلو در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و اهتمام دولت تدبیر و امید در اختصاص اعتبارات ویژه، روستاهای شهرستان ورامین از زیرساخت های مهم عمرانی برخوردارشده اند و لازم است تا دهیاران با اقدامات فرهنگی نظیر احداث و راه اندازی کتابخانه، به حوزه فرهنگ ورود جدی داشته باشند.
وی گفت : راه اندازی کتابخانه عمومی نیاز به ساخت ساختمان جدید ندارد بلکه می توان با استفاده از امکانات موجود، ساختمان های بلااستفاده و حتی فضای مساجد، شرایط را برای فعالیت کتابخانه های عمومی و در اختیار قرار دادن کتاب در روستاها فراهم شود.
وی تصریح کرد: هم اکنون یک دستگاه کتابخانه سیار، کار ارسال کتاب به روستاهای شهرستان را انجام می دهند ولی این یک کتابخانه جوابگوی نیاز روستائیان نیست.
کاغذلو افزود: یکی از مهمترین اقدامات فرهنگی در جامعه، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است ولی شرایط امروز جامعه از جمله رشد و توسعه روز افزون شبکه های مجازی و استفاد افراد از اینترنت باعث شده تا این فرهنگ در جامعه کمرنگ شود لذا لازم است تا مسئولان امر علت عدم استقبال مردم از کتاب و کتابخوانی را بررسی کرده و راهکارهایی اساسی برای رفع آن بیاندیشند.
کاغذلو افزود: با توجه به استقبال عامه مردم از فضاهای مجازی و تعدد نرم افزارها و شبکه های اجتماعی، مطالعه کتاب در جامعه مغفول مانده بنابراین لازم است تا کتابخانه ها نیز به سمت فناوری های نوین و استفاده از کتابهای دیجیتال حرکت کنند.
وی گفت: هر چند که کمبودهایی در حوزه سخت افزاری و فضای کتابخانه وجود دارد ولی در مقابل اقدامات فرهنگی مناسبی هم برای تشویق مردم به سمت کتاب و کتابخوانی صورت نگرفته تا کمبود فضا را جبران کند، مسئولان، افراد صاحب نظر و نفوذ باید وارد میدان اطلاع رسانی شده و مردم را به این سمت سوق دهند.
فرماندار ورامین از مساجد به عنوان بزرگترین و مهمترین پایگاه معنوی و فرهنگی جامعه یاد کرد و از مسئولان فرهنگی خواست تا از این فضا برای توسعه فرهنگ کتابخوانی استفاده کنند.
در این جلسه مقرر شد تا در روستاهای آبباریک، خورین، عبدل آباد، جعفرآباد اخوان، ریحان آباد، احمدآباد وسط، علی آباد فرسوده، باغخواص، قشلاق امرآباد و کلاته که از جمعیت زیادی برخوردارند، کتابخانه عمومی راه اندازی شود.
رئيس انجمن كتابخانه هاي عمومي ورامين ، تعداد كتابخانه هاي عمومي این شهرستان را هفت باب اعلام كرد و افزود : در حال حاضر بيش از 7 هزار عضو كتابخانه هاي عمومي شهرستان ورامين هستند و از يكصد هزار جلد كتاب موجود در فضاي كتابخانه هاي عمومي شهرستان استفاده مي كنند.
كاغذلو اظهار كرد: تمامي مسئولان و اعضاي انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان بايد به گونه اي عمل كنند كه با افزايش سرانه فضاي كتابخانه، اين شهرستان به نماد كتابخواني در كشور تبديل شود.


 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 17 تير 1398
  • ساعت 17
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 16