En
تاریخ : سه شنبه 14 آبان 1398
کد 4652

جلب مشارکت مردم رکن اصلی باز آفرینی شهری است

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری تهران گفت: جلب مشارکت مردم رکن اصلی باز افرینی شهری است که این امر با ارایه بسته های تشویقی محقق میشود
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان ورامین ،محمد تقی‌زاده روز سه شنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان تهران که در محل فرمانداری ورامین برگزار شد اظهار داشت: باز آفرینی، امر مهمی است که تحقق آن به استمرار و تداوم در کار نیاز دارد و تنها با برگزاری یک جلسه، موضوع بازآفرینی در شهرستانی نظیر ورامین حل نمی‌شود.
وی افزود: باید دقت داشت که تنها با کار سازمان‌های رسمی و برگزاری جلسه، اهداف بازآفرینی شهری محقق نمی‌شود چرا که رکن اصلی اجرای این مهم، مردم هستند و مسئولان موظفند تا بستر مشارکت آحاد مردم را فراهم کنند.
وی از ارائه بسته‌های تشویقی به مردم به عنوان یکی از عوامل جلب مشارکت آنان در اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری یاد کرد و افزود:یکی از بسته های تشویقی وزارت راه و شهرسازی، ارائه تخفیف 50 درصدی حق‌الزحمه خدمات نظام مهندسی شامل طراحی و نظارت به متقاضیان و مالکین بافت‌های فرسوده است که این مهم کمک شایانی به این امر خواهد بود.
تقی زاده افزود: به منظور ترغیب مردم به مشارکت در طرح‌های ستاد بازآفرینی، دریافت انشعاب گاز، برق، و آب رایگان بوده و تسهیلات مناسبی از سوی بانک‌های عامل در نظر گرفته شده که تلاش می‌شود با برنامه ریزی مناسب، مشکلات دریافت این تسهیلات نیز برطرف شود.
وی تأکید کرد: ارائه بسته تشویقی، صرفاً در حوزه تخفیف خلاصه نمی‌شود بلکه می تواند با تجمیع کردن عوارض، ارائه مشوق هایی نظیر سطح اشغال، تراکم و کاربری تجاری، مردم را به این امر ترغیب کرد.
معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری تهران از راه‌اندازی دفتر تسهیل‌گری به عنوان یکی دیگر از مشوق‌های مشارکت مردم یاد کرد و افزود: شهرداری با را‌ه‌اندازی این دفاتر، با مردم ارتباط موثر برقرار کرده و مشارکت آنان را در نوسازی و به سازی بافت فرسوده بیشتر می‌کند.
وی گفت: بخش خصوص نیز در نوسازی بافت فرسوده، نقش به سزایی دارد لذا شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی موظفند تا با ارائه پروژه‌های محرک، انگیزه لازم برای مشارکت سرمایه‌گذاران ایجاد کنند تا آنان نیز با به دست آوردن سود معقول، مسئولان را در اجرای طرح‌های ستاد بازآفرینی همراهی کنند.
وی برلزوم توجه به قدمت تاریخی شهرها در اجرای طرح‌های بازآفرینی تأکید کرد و افزود: شهرستان ورامین با آثار شاخصی همچون برج علاءالدوله و مسجد جامع به عنوان هویت شهری شناخته می‌شود لذا در اجرای طرحهای بازآفرینی باید به این حوزه نیز دقت داشت و به آن به موضوع محوری و عنصر کالبدی شهر توجه نمود.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 14 آبان 1398
  • ساعت 15
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 13