En
تاریخ : دوشنبه 7 مهر 1399
کد 5255

تاریخچه قالی بافی در شهرستان ورامین

در منطقه ورامین قالی بافی هم چون بسیاری از مناطق دیگر همواره در کنار کشاورزی مد نظر بوده اقوام مختلف کرد،لر،ترک و عرب در ورامین ساکنند،مهاجران کرد و لر در در شمال ورامین،عربها در جنوب و ترک ها در شرق و غرب آن سکونت دارند و تقریبا اغلب این اقوام به کار بافندگی مشغولند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان ورامین ،در بیشتر فرش های ورامین نقش، تکرار یک نگاره است که یا همه متن را پوشانده و یا در وسط در اندازه های بزرگ تر تکرار می شود.بندرت به تک ترنج توجه شده است و اغلب از نگاره هایی چون مینا خانی یا انواع ستاره های هندسی استفاده شده است.
 در طرح میناخانی گل کوچک چندپری که در اطراف آن چهار گل سفید که یادآور گل نرگس است قرار دارد و نقش های مختلف روی این قالی ها توسط یک حرکت زیبا و هم نوای شاخه های نازک به همدیگر متصل شده است. این نقش ها روی زمینه آبی رنگ قالی که معمولا عاری از لچک و ترنج هستند ، خود را برجسته می نمایند که این نقش ها به نوعی حالت یک شبکه گل آذین را تشکیل می دهند.از جمله طرح های مورد استفاده دیگر،طرح های افشان ،شاه عباسی،گلدار و ظل السلطانی و قلم سورمه ای هستند،نقشه قلم سورمه ای که گاه به آن گلدانی و یا نخلی نیز می گویند رابطه معقولی با نام آن ندارد و اهالی خود نیز دلیل روشنی بر این نام گذاری ندارند.طرح میناخانی یکی از طرح های اصلی و مهم استفاده شده در صنعت فرش ورامین است و عموم قالیبافان ورامین در طرح قالی و فرش خود از طرح میناخانی استفاده می کنند و همین مساله سبب شده که فرش ورامین با طرح میناخانی شناخته و در کشور معرفی شود.
به استناد نامه شماره 76713/60 مورخ 31/03/95 مرکز ملی فرش ایران،فرش دستباف ورامین یک برند و استاندارد جهانی مورد اطمینان در اصالت طرح و نقش و کیفیت برای متقاضیان و خریداران خارجی شناخته و ثبت جهانی شد.
 
 گلیم بافی
پیشینه گلیم دشت ورامین را می توان در در میان اسناد و مدارک ،سفرنامه های خارجی و داخلی که از تخت بافته های ورامین دیدن کرده اند ،جستجو کرد .این پیشینه به حدود 700 سال می رسدکه از دیرباز پیداست که در میان مردم ورامین رواج داشته است.
هنر بافندگی نقش مهمی در در فرهنگ مردم دشت ورامین بازی می کند. در گذشته دختران با این هنر توسط مادران خود آشنا می شدند اما حالا کارگاه ها نقش مهمی در آموزش این هنر ایفا می کنند.
از جمله کارگاهها و مراکز گلیم بافی شهرستان ورامین می توان به کارگاه گلیم بافی در روستاهای کویر آباد ، خالدآباد، خورین و محمدآبادعربها اشاره کرد ولی باید اذعان داشت که گلیم بافی و قالی بافی در تار و پود این شهرستان وجود دارد.
 
 
 
 
 
 
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 7 مهر 1399
  • ساعت 12
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ورامین
  • تعداد بازدید 5